Wakacje na Mazurach 1003695_10151757102342743_1848776504_n

Published on Listopad 16th, 2014 | by admin

0

Kilka słów o siatkówce plażowej

Siatkówka plażowa to fantastyczny sport i doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu jak najbardziej aktywnie. Chcąc grać profesjonalnie i zgodnie z zasadami, trzeba oczywiście znać owe zasady. Jeśli jednak chcemy po prostu zagrać dla dobrej zabawy, wystarczy wiedza, jaką na temat piłki siatkowej posiadamy jeszcze z czasów szkolnych, gdy w „siatkę” grało się regularnie na szkolnej sali gimnastycznej. Obecnie siatkówka plażowa jest olimpijską dyscypliną i bardzo popularnym sportem. Rozmaite turnieje siatkówki plażowej rozgrywane są bardzo często, w Polsce zwłaszcza w sezonie wakacyjnym z wiadomych powodów, jak i na świecie. Szczególnie wiele atrakcyjnych imprez o charakterze sportowym z siatkówką plażową w roli głównej rozgrywa się między innymi na Mazurach (Ostróda, Giżycko, Stare Jabłonki, Mikołajki) – więcej informacji na stronie www.andersgroup.pl – organizatora Mistrzostw Świata w Siatkówce Plażowej.

Siatkówka plażowa jest oczywiście odmianą piłki siatkowej, a zasadnicza różnica pomiędzy nimi tkwi rzecz jasna w rodzaju podłoża. Turnieje siatkówki plażowej rozgrywane są na otwartej przestrzeni. Może to stanowić duże utrudnienie zwłaszcza, gdy wieje silny wiatr – wówczas nigdy do końca nie wiadomo z jaką prędkością i w jakim kierunku podąży piłka. Zawodnikom też może być ciężko ustalić tor lotu piłki ze względu na brak punktów odniesienia.

Choć siatkówka plażowa jest bardzo podobna do tradycyjnej piłki siatkowej, ma własne przepisy. Boisko jest wyznaczane przy pomocy specjalnych taśm. Aby odróżniały się one od podłoża, mają one zazwyczaj ciemny kolor i szerokość od 5 do 8 centymetrów. Prawidłowe wymiary boiska do siatkówki plażowej to 16x8m. Dużą rolę w przypadku siatkówki plażowej odgrywa oczywiście piasek. Koniecznie musi on być drobnoziarnisty, ujednolicony, powierzchnia boiska musi być najbardziej jednorodna i płaska (na ile to możliwe). Naturalnie w piasku nie może być żadnych muszelek, kamieni itp., aby zminimalizować możliwość kontuzji. Piłka do siatkówki plażowej różni się od piłki do gry na tradycyjnym boisku tym, że ma mniejsze ciśnienie i stworzona jest z trochę innego materiału. Oficjalną piłką używaną w czasie ważnych turniejów siatkówki plażowej jest piłka Mikasa VLS300.


About the AuthorDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top ↑