Inspiracje Mazury

Published on Październik 8th, 2013 | by admin

0

Niedoceniony kierunek wakacyjny – Mazury

Jeśli planujemy wakacyjną wycieczkę, koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę taki region jak Mazury. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat. I tak, Mazury są fantastycznym regionem geograficzno-kulturowym znajdującym się w Polsce północno-wschodniej. Mazury swoim zasięgiem obejmują obszar Pojezierza Iławskiego i Pojezierza Mazurskiego. Wspaniały mazurski krajobraz ukształtował się około 14-15 tysięcy lat temu w czasie ostatniego zlodowacenia. Słynna Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest terenem absolutnie niezwykłym nie tylko w skali Polski, ale też całej Europy.

Mazury kojarzą się przede wszystkim z ogromną ilością jezior i oczywiście bardzo słusznie. To tutaj mieści się największe w kraju jezioro jakim są Śniardwy, a także Mamry będące jeziorem o największej objętości. Ponadto istnieje całe mnóstwo innych jezior na których można uprawiać sporty wodne jak Niegocin, Tałty czy Orzysz. Do chyba najbardziej popularnych mazurskich miejscowości można zaliczyć Mikołajki, Giżycko, Węgorzewo, Pisz. Koniecznie jednak powinniśmy odwiedzić takie miejscowości jak Nidzica, Lidzbark Warmiński, Ostróda, Miłomłyn, Gołdap czy Braniewo. Warto odwiedzić także Mazurski Park Krajobrazowy, który jest jednym z największych tego typu parków w kraju.

Na jego obszarze zlokalizowanych zostało kilkanaście rezerwatów przyrody jak między innymi Rezerwat przyrody Krutynia będący rezerwatem krajobrazowo-leśnym, Rezerwat przyrody Czapliniec (rezerwat ornitologiczny) czy Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno (także rezerwat ornitologiczny). Mazury są bardzo bogate nie tylko jednak pod względem przyrodniczym, ale także historycznym, gdyż znajduje się tam całe mnóstwo godnych uwagi zabytków. Bardzo charakterystycznym elementem w krajobrazie Mazur są liczne dwory i pałace, dawne cmentarze ewangelickie, przydrożne kapliczki.

Tags: ,


About the AuthorDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top ↑