Warto pamiętać pamietac

Published on Październik 8th, 2013 | by admin

0

O czym pamiętać wybierając się na wakacje w góry?

Góry, niezależnie od tego jaki łańcuch górski wybierzemy, jakie pasmo, są niezwykle wdzięcznym terenem jeśli chodzi o wakacyjne wycieczki. W góry wybierają się zarówno bardzo doświadczeni taternicy, jak i osoby, które nigdy wcześniej w takich okolicach nie były i zwyczajnie nie wiedzą, jak się zachować wychodząc na szlak. Wybierając się na wycieczkę w góry należy pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Przede wszystkim jeszcze przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić, jakie atrakcje oferuje dana górska miejscowość i najbliższa okolica. Warto to zrobić i ustalić jakiś plan, aby nie musieć tracić czasu na miejscu wymyślając i na szybko wszystko organizując. Jeśli planujemy wyjście na jakiś szczyt, warto o nim wcześniej poczytać.

Co innego bowiem zdobywać najwyższy szczyt polskich Tatr jakim są Rysy (2499 m n.p.m.), niewiele niższy Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.), a co innego słynną Śnieżkę mieszczącą się na wysokości 1602 m n.p.m., do której prowadzi stosunkowo łatwy szlak i inne znane szczyty jak choćby Trzy Korony (982 m n.p.m.), Chojnik (612 m n.p.m.). Zwłaszcza do tego ostatniego wiedzie bajecznie prosta droga, którą pokonać można nawet z małym dzieckiem w wózku, a widoki są naprawdę przepiękne. Jeśli nie mamy doświadczenia w chodzeniu po górach, koniecznie powinniśmy podejść do sprawy realnie i ostrożnie. Góry są bowiem piękne, ale również bardzo niebezpieczne, zwłaszcza jeśli będziemy je lekceważyć. Na początek wobec tego koniecznie powinniśmy wybierać niższe szczyty, do których prowadzą wygodne szlaki turystyczne. Najlepiej także, jeśli wyjście nie zajmuje wiele czasu.

Jeżeli ustalimy już na jaki szczyt zamierzamy wyjść, musimy dokładnie sprawdzić informacje na temat szlaku. Absolutnie nigdy nie powinniśmy zbaczać ze szlaku, bo może to być bardzo niebezpieczne, szczególnie jeśli nie znamy terenu na jakim przebywamy – w lesie bardzo łatwo można się zgubić, a odnaleźć drogę już trudniej. Warto też wybierać szlaki, które są dość popularne i zaludnione, bo w razie problemów zawsze znajdzie się ktoś, kto nam pomoże. W wysokie góry nie wybieramy się w sandałkach czy butach na obcasie, ale w porządnych butach, które przewidziane są do górskich wycieczek. Najwygodniej jest spakować się do plecaka, który zarzucimy na plecy, a ręce będziemy mieli wolne. Do owego plecaka warto zabrać gruby sweter czy kurtkę, nawet jeśli wychodzimy w upał, bo w górach pogoda lubi się zmieniać bardzo szybko. Pamiętajmy także o tym, aby zabrać dużo wody do picia i coś do jedzenia.

Tags: ,


About the AuthorDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top ↑